پاسخ های ارسال شده در انجمن

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • در پاسخ به: سرریز سد چیست ؟ #11035
  مدیریت
  سرپرست کل

  سرریز (spillway) سد:

  سرريزها تأسيساتي مي باشند كه در هنگام سيلاب كه سطح تراز آب پشت بند از حد نرمال بيشتر مي شود، شروع به كار كرده، آب اضافه را به خارج درياچه سد انتقال مي دهند.

  اين المان ها يك المان ضروري هر سدي است، در سدهاي خاكي به صورت جانبي يا تنوره اي در كنار بدنه اصلي سد و يا با فاصله از آن احداث مي شود، ولي در سدهاي بتني مي تواند بر روي بدنه اصلي سد به صورت يك لبه آبريز، ادغام گردد.

   

  در پاسخ به: آیا میدانستید ۴ میلیارد تن الماس در زیر زمین وجود دارد ؟ #11033
  مدیریت
  سرپرست کل

  4 میلیارد تن الماس زیر زمین

  دانشمندان اعلام کردند که بیش از 4 میلیارد تن الماس زیر سطح زمین وجود دارد.به گزارش سی‌ان‌ان، محققان مؤسسه فناوری ماساچوست امریکا با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به وجود میلیاردها تن الماس در 145 تا 240 کیلومتری سطح زمین پی برده‌اند. هم‌اکنون بیشترین معادن الماس جهان در روسیه و آفریقا وجود دارد که معدنچیان در حال استخراج آن هستند. دانشمندان با استفاده از فناوری لرزه نگاری و ارسال امواج صوتی، دما و تراکم سنگ‌ها و مواد معدنی موفق به اندازه‌گیری سنگ‌های الماسی سطح زمین شده‌اند. به گفته پژوهشگران سنگ‌های الماسی متراکم‌تر از دیگر سنگ‌ها بوده و امواج صوتی را سریع‌تر بازمی‌گردانند.

  در پاسخ به: مناطق کم خطر زلزله در ایران #11019
  مدیریت
  سرپرست کل

  سه منطقه کم خطر زلزله ایران عبارتند از

  ۱) منطقه کویر لوت یا کویر مرکزی ایران جزو مناطقی هستند که لرزه خیزی کمی دارند و کسی هم در آنجا زندگی نمی کند.

  ۲) نوار سنندج سیرجان ناحیه ای است که شامل استان های اصفهان، سنندج، اراک و همدان می شود و درواقع از لرزه خیزی پایینی برخوردار هستند.

  ۳) ناحیه جنوب اهواز به سمت آبادان و خرمشهر نیز همین وضعیت را دارد.

  اما بقیه مناطق ایران جز مناطق زلزله خیز هستند.

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)